Збирання попередника

 

Збирання попередника

Передпосівний період

 

Передпосівний період

Сівба

0

Сівба

Сходи - бутонізація

10

Сходи - бутонізація

Сходи - бутонізація

12

Сходи - бутонізація

Сходи - бутонізація

15

Сходи - бутонізація

Сходи - бутонізація

51

Сходи - бутонізація

Цвітіння - бобоутворення

61

Цвітіння - бобоутворення

Цвітіння - бобоутворення

71

Цвітіння - бобоутворення

Достигання

89

Достигання

Збирання

95

Збирання

агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
Апстейдж 36% м, к.с.

0,2 л/га

LEANUM

2,0 л/га

Пантера 4% к.е.

1,0-2,0 л/га

Тебаз Про 45% в.е.

0,5 кг/га

Іміда Голд 20% р.к.

0,2 л/га +

Раундап Пауер РГ

1,5-2,5 кг/га АБО

агрономічні сервіси
Раундап Пауер РГ

1,0-2,0 кг/га

агрономічні сервіси
Базагран, ВР

2,0 л/га

Версар к.е.

0,6-1,0 л/га

Ентарго Дуо, КС

0,7-1,0 л/га

Версар к.е.

0,5 л/га

Лайф Лайн 28% р.к.

1,5-2,0 л/га АБО

Стандак Топ, ТН

1,0 л/т

FoliQ Макро

2,0 л/га

Тейзер

0,25 л/га

Йелд ОН

2*1,0 л/га

Тебаз Про 45% в.е.

0,5 кг/га

Масаї, ЗП

0,4-0,8 кг/га

Десикаш 15% р.к.

2,0-3,0 л/га

Прісайд КЛ Preside CL

1,62 л/т

Тейзер

0,25 л/га

агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
Ентарго Дуо, КС

0,7-1,0 л/га

агрономічні сервіси
ph-Control

0,06-0,1 л/га +

ph-Control

0,06-0,1 л/га +

агрономічні сервіси
Йелд ОН

2*1,0 л/га

Non Stop

0,002 л/га

Non Stop

0,002 л/га

агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
агрономічні сервіси

Гербіциди

Інсектициди

Протруйники

Фунгіциди

Десиканти

Стимулятори

Добрива для листкового підживлення

Інокулянти

Добриво про- пребіотик

Адьювант

Кондиціонер води

Антиспінювач

Технологія вирощування сої

Сівозміна. У сівозміні сою краще розміщати після зернових попередників, і так само вона є хорошим попередником під культури зернової групи. Також можна її розміщувати в полях після кукурудзи. В умовах Вінничини варто остерігатися таких попередників як цукровий буряк, ріпак (як озимий так і ярий), а також соняшник через наявність великої кількості споріднених хвороб.

Обробіток ґрунту. Одразу після збору попередників та за наявності значної кількості пожнивної маси на полі потрібно провести лущення стерні або мілке дискування, перед проведенням якого варто додати азот (5-10 кг д.р./га) для пришвидшення процесів нітрифікації. Якщо в перспективі господарства перехід на точне землеробство і раціональне внесення мінеральних добрив, варто провести комплексний аналіз ґрунту (якщо такий не проводився у попередні 2-3 роки), що допоможе визначити чіткі дози добрив для внесення і провести кореляцію по мікро- і марко- елементам з метою більш гармонійного розвитку культури. Аналіз щільності ґрунту в господарстві дозволить визначитись з ґрунтообробними знаряддями і глибиною обробітку ґрунту. Так як ґрунти в регіоні переважно опідзолені, важкі за механічним складом, рекомендовано проводити оранку на глибину до 20-22 см. Крім того, господарства виходячи з наявної техніки та щільності ґрунтів, можуть застосовувати  глибокорозпушувачі на дану глибину при оптимальній вологості ґрунту з метою якісного руйнування капілярів. Після основного обробітку бажано провести вирівнюючу культивацію. У зв’язку з пізніми строками посіву сої весняний обробіток передбачає раннє боронування з метою збереження вологи у ґрунті, а також 1-2 культивацій (включаючи передпосівну). За високої культури землеробства можлива заміна культивацій на боронування. Також, з метою знищення більшої кількості бур’янів, можливе внесення гербіцидів суцільної дії до посіву, наприклад Раундап Пауер у нормі 1,5-1,8 л/га.

Підбір сорту. Передпосівний обробіток насіння (протруєння, покриття полімерами, добривами і т.д.). Сівба. З метою меншого травмування насіння сої, важливим є поєднання фунгіцидно-інсектицидного обробітку з інокуляцією, а також можливим внесенням мікродобрив. При рідкій інокуляції суміщати з сірко-, цинковмісними добривами не варто. По можливості застосовують окреме нанесення інсекто-фунгіциду та інокуляцію або застосовують повторну інокуляцію препаратами (на основі торфу) безпосередньо у сівалці. Одними з можливих схем комплексного захисту є застосування Максим Адванс 1,25 л/т + Мідер Про 1,0 л/т + інокулянт Primo (або Precide) 1,62 л/т. Сівбу сої розпочинають при прогріванні ґрунту на глибині загортання насіння до 10-12°С і постійному наростанні температур. У зв’язку з тим, що соя виносить сім’ядолі на поверхню, вона досить чутлива до глибини загортання, тому оптимальна глибина загортання насіння складає 3-4 см. На зерно сою висівають як звичайним, так і широкорядним способом, з міжряддям 45 см, подекуди до 70 см (спеціалізовані сорти). Норма висіву сої для ранньостиглих сортів складає 650-750 тис./га, середньостиглих та пізньостиглих – 400-500 тис/га схожих насінин з відповідною шириною міжряддя.

Технологія живлення. Залежно від ґрунтово-кліматичних умов і сорту, для формування 1ц насіння врожаю вона потребує 7,2-10 кг азоту, 1,7-4,0 кг фосфору, 2,2-4,4 кг калію. Слід зауважити, 70% потреби в азоті соя покриває за рахунок азотфіксації. Фосфорно-калійні добрива, залежно від потреби, вносять з посівом або проводять передпосівну культивацію. При весняному застосуванні можливе внесення не більше 25-30 д.р азоту з метою зменшення впливу на бульбочкові бактерії. Раціональним є внесення сульфату амонію або селітри у пізні строки в нормі 80-100 кг/га з метою збільшення М1000 зерен і підвищення рівня білку. Також важливим є покриття дефіциту в сірці 6 кг/га, магнію 8 кг/га, кальцію 15 кг/га, а також бору і цинку в межах 30 г/га. Останні елементи з легкістю закриваються фоліарними підживленнями Фолік Аміновігор в нормі 0,5 л/га та Фолік Супер цинк в нормі 0,8-1 л/га. Також, для загальної корекціїї макро- та мікроживлення, можливе застосування добрив Фолік Макро і Фолік Мікро в нормі 1-1,5 л/га у дворатній повторності.

Схема захисту. Використання погодного модуля RHIZA Digital. Враховуючи низьку конкуренцію рослин сої на початкових фазах розвитку, оптимальним рішенням перед сівбою, після сівби, але до сходів сої є внесення гербіцидів ґрунтової дії: Стрім Турбо 4,0-4,5 л/га, Апстейдж 0,2 л/га + Юнімарк 0,4 л/га, Промет 2,5 л/га + Стрім 1,6 л/га та/або інші. Залежно від рівня гумусу варто в кожному окремому випадку підбирати норми з метою зменшення фіотоксичності на сою. Проти злакових бурянів у посівах сої можливе використання страхового грамініциду Панарекс з нормою 0,8-1,2 для однорічних бур’янів та 1,2-1,8 л/га для багаторічних. При розвитку бур’янів у пізні строки або другій хвилі бурянів, варто вносити гербіцидні суміші Базагран 2 л/га + Хармоні 8 г/га  або, залежно від діагностики фітосанітарного стану, змінювати норми внесення.

Проти шкідників застосовують інсектицид Версар 0,5-0,75 л/га на ранніх етапах розвитку, Іміда Голд 0,2 л/га + Рубін 0,2 л/га, та ін. Останніми роками в умовах посушливого літа виникає поширення павутинного кліща в посівах сої, ефективним заходом захисту є використання акарициду Вермітек 0,6-1,0 л/га або Аполло 0,3-0,5 л/га.

Фунгіцидний захист від септоріозу, аскохітозу, антракнозу, альтернаріозу, іржі, борошнистої роси, пероноспорозу, фузаріозу, білої та сірої гнилі проводять препаратами Тебаз Про 0,5-1,0. Кращим є двократне внесення – перед цвітінням з метою профілактики і по зав’язавшимся бобам.

Рекомендація щодо часу збирання. Для прискорення достигання і збільшення його однорідності, посіви обробляють десикантами на основі диквату (Десикаш 2,0-3,0 л/га) або Лайф Лайн 3,5 л/га. Також можлива десикація солями гліфосату, наприклад Раундап Пауер в нормі 1,8-2 л/га. На зерно сою починають збирають при вологості 14-16% з метою меншого травмування насіння. Для низького зрізу використовують спеціальні соєві Flex жатки, обладнані спеціальними копіювальними пристроями. Збирання проводиться при швидкості не більше 5 км/год  з метою зменшення втрат на жатці.