До збирання попередника

 

До збирання попередника

Після збирання попередника

 

Після збирання попередника

Передпосівний період

 

Передпосівний період

Сівба

0

Сівба

Сходи - 10-й листок

9

Сходи - 10-й листок

Сходи - 10-й листок

13

Сходи - 10-й листок

Сходи - 10-й листок

16

Сходи - 10-й листок

Сходи - 10-й листок

18-33

Сходи - 10-й листок

Від 10-го листка до фізіологічної стиглості

35

Від 10-го листка до фізіологічної стиглості

Від 10-го листка до фізіологічної стиглості

53

Від 10-го листка до фізіологічної стиглості

Повна стиглість

75-79

Повна стиглість

Збирання

89

Збирання

агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
Пропоніт 72% к.е.

2,0-3,0 л/га

Трілон 75% в.г.

0,08-0,12 л/га

Йелд ОН

1,5 л/га

Тебаз Про 45% в.е.

0,5-1,0 л/га

Еспада 35% к.с.

0,075-0,1 л/га АБО

Раундап Пауер РГ

1,5-2,0 кг/га

Ацет-топ 90% к.е.

2,0-3,0 л/га

ph-Control

0,06-0,1 л/га

Тесон 62,2 % к.е.

0,3-0,5 л/га +

FoliQ Макро

1,5 л/га АБО

Ентарго Дуо, КС

0,7-1,0 л/га

Версар к.е.

1,0 л/га

Non Stop

0,002 л/га

Раундап Пауер РГ

1,0-1,5 л/га

агрономічні сервіси
Арія 4% м.д

1,0-1,25 л/га

Плантафол 10+54+10

2,0 кг/га

Тейзер

0,25 л/га

Тебаз Про 45% в.е.

0,5-1,0 л/га

агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
Мідер Про 60% т.к.с.

5,0-7,0 л/т

FoliQ Макро

1,5 л/га АБО

FoliQ Супер Zn

0,5-1,0 л/га

агрономічні сервіси
Ентарго Дуо, КС

0,7-1,0 л/га

VITAMIN O7

50 г/п.о

Плантафол 10+54+10

2,0 кг/га

агрономічні сервіси
Тейзер

0,25 л/га

ph-Control

0,06-0,1 л/га

агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
агрономічні сервіси
агрономічні сервіси

Гербіциди

Інсектициди

Протруйники

Фунгіциди

Стимулятори

Добрива для листкового підживлення

Добриво про- пребіотик

Адьювант

Кондиціонер води

Антиспінювач

Технологія вирощування кукурудзи

Сівозміна. За нинішніх умов кукурудзу висівають після всіх культур, масово починають практикувати монопосів даної культури, на це слід звертати увагу при підборі гібрида. Гібрид має володіти підвищеною стійкістю до фузаріозу і гельмінтоспоріозу, а також має бути придатним до монопосіву. Тенденція останніх років – збільшення площ посівів під даною культурою.

Обробіток ґрунту. Одразу після збору попередників і за наявності значної пожнивної маси на полі, варто провести лущення стерні або мілке дискування. В даний момент можна додати азоту 5-10 кг д.р.*т/га пожнивної маси для пришвидшення процесів нітрифікації. Аналіз щільності ґрунту в господарстві дозволить визначити глибину обробітку ґрунту. Оскільки коренева система здатна проникати до 2 м в глибину, а ґрунти в регіоні переважно опідзолені, важкі за механічним складом, рекомендуємо проводити оранку на глибину до 23-25 см. Крім того, відповідно до наявної техніки та щільності ґрунтів, господарства можуть застосовувати глибокорозпушувачі на визначену глибину при оптимальній вологості ґрунту з метою якісного руйнування капілярів. Після основного обробітку бажано провести вирівнюючу культивацію. При впровадженні у господарстві технології мінімального обробітку або no-till, на другий-третій рік можливе проведення посіву одразу після попереднього глибокого обробітку.

Підбір сорту. Передпосівний обробіток насіння (протруєння, покриття полімерами, добривами і т.д.). Сівба. Насіння продають обробленим фунгіцидним протруйником. На сьогодні, у зв’язку з обмеженою сівозміною і насиченістю ґрунтів такими шкідниками як личинки коваликів та совки, варто обирати насіння, обов’язково оброблене інсектицидним протруйником. За бажанням господарств, можна провести обробку насіння стимуляторами для більш швидкого розвитку кореневої системи та для кращої стійкості до стресових умов (ґрунтова посуха, відсутність вологи тривалий час). У центрально-західному регіоні варто віддати перевагу гібридам групи стиглості по ФАО 220-350. За умов посухи потрібно чітко дотримуватись густоти ранніх ФАО на рівні 75-80 тис/га, для пізніх (ФАО 320) – варто зменшувати до 65-70 тис/га. Також на підбір гібрида впливає дата посіву – ранній чи пізній. Серед гібридів із більшою холодостійкістю для ранніх строків можна обрати такі: Ротанго, Феномен, Чорінтос, Зефір, або LG3255, Адевей. В умовах змін клімату і прогресуючого дефіциту вологи в ґрунті варто звернути увагу на гібриди з підвищеною толерантністю до посухи: LG3215, LG30273, LG31377 а також СИ Феномен, СИ Чорінтос, Си Фортаго, СИ Скорпіус, СИ Зефір. Господарствам, які практикують монопосів, варто звернути увагу на LG31388, Жаклін, LG30267 та НК Кобальт, Си Батанга, Си Феномен, Си Фотон, Си Чорінтос. Крім того, враховують, яка культура буде наступною. Так, для озимих культур треба раніше звільнити поле, а отже для посіву підбирати більш ранньостиглі гібриди. Посів відповідними гібридами можна починати при прогріванні ґрунту до 8°С. Для зменшення ризиків потрапляння під приморозки і вплив холодних температур, варто проводити посів у підготовлений вологий ґрунт при температурі 8-10°С. Глибина заробки – 4-5 см, можна заглибитись до 8 см з метою контакту з вологою, оскільки при посіві у напіввологий ґрунт можна отримати нерівномірні сходи і, відповідно, нерівномірне дозрівання. За традиційного вирощування ширина міжряддя зазвичай складає 70 см, але є посів на 45 см. Швидкість посіву регламентує посівний комплекс, яким проводиться висів, проте варто витримувати в межах 8-9 км/год.

Технологія живлення. В залежності від гібрида і кліматичних умов на формування 10 ц/га врожаю, з відповідною кількістю вегетативної маси, кукурудза виносить з ґрунту орієнтовно 25-30 кг азоту, 15-18 кг фосфору та 25-30 кг калію. Важливими елементами також є магній в межах 4 кг/га та сірка 2,5 кг/га. Живлення можна розділити на наступні категорії: основне, припосівне, в період вегетації та фоліарні коригування. Основними моментами по живленню є:

  • Внесення калійних добрив і 2/3 кількості фосфорних під оранку.
  • Решту розрахункової норми добрив у вигляді швидкорозчинних форм азоту вносять при посіві або перед посівною культивацією.
  • Азотні добрива – основна витратна частина при живленні кукурудзи. Найбільш економічно доцільно внести безводний аміак у пізньоосінній період (2/3 від розрахунку) і навесні у вигляді КАС, сульфату амонію або селітри, можливо внести до посіву або до появи сходів.
  • Мікродобрива вносять фоліарно у фазу 3-4 листа з метою уникнення проявів дефіциту, а також можливе дробне розділення при можливості внесення у більш пізні фази 8-10 лист, до викидання волоті, 50%/50%. Можна комбінувати внесення гранульованих форм добрив – сульфату магнію і сульфату цинку, під оранку або рано навесні. Для кореляції мікроелементів Фолік Мікро в нормі 1,5 л/га або при значній нестачі Цинку – Фолік Супер цинк в нормі 0,5-0,8 л/га з роздільним внесенням Плантафол 20-20-20.

Схема захисту. Використання погодного модуля RHIZA Digital. Схеми захисту кукурудзи як на зерно так і на силос можуть поєднувати ґрунтову та страхову схеми або, за їх посиленого застосування, використання однієї з них. Погодний модуль цифрової платформи Contour (RHIZA Digital) дозволяє планувати агротехнічні операції по догляду за посівами, враховуючи прогноз погоди та фактичні показники вологості повітря, температурного режиму, швидкості вітру та ін.

У ґрунтовій схемі варто відмітити застосування продуктів на основі металохлору, тербутилазину, наприклад: Дуал Голд в нормі 1,5-1,6 л/г; Акріс – 1,5-3,5 л/г (як до, так і після сходів). Так само застосовують Гвардіан Тетра в нормі 3,5 л/га, що дозволяє зберігати посіви кукурудзи чистими до збирання. Серед страхових схем варто відзначити застосування нікосульфурона у поєднанні з флорасуламом Тесон 0,4 л/га + Арія 1,1 л/га або гербіцидів з широким спектром дії, таких як Елюміс в нормі 1,5-1,8 л/га та Люмакс 3,5 л/га (за умови застосування до 5 листа). Особливу увагу слід звернути на інсектицидний захист з метою обмеження поширення інфекційних хвороб і запобігання подальшого зниження врожайності. На ранніх етапах профілактично та з метою знешкодження попелиці в кожну обробку можливе застосування піретроїдів (Вепо або Рубін  в нормі 0,2 л/га) або продуктів системного характеру, у разі виявлення значного поширення шкідників. Наприклад, Імідаголд 0,2 л/га або Еспада в нормі 0,1-0,15 л/га. З метою боротьби з гусеницями лускокрилих на пізніх етапах варто застосовувати Версар у нормі 1 л/га, Ампліго в нормі 0,25л/га. На сьогоднішній день, за умови інтенсивної технології вирощування кукурудзи, з метою профілактики захворювань доцільно використовувати фунгіцидні продукти на основі стробірулінової групи, наприклад Амістар Екстра 0,5-0,7 л/га.

Рекомендація щодо часу збирання. Збирання кукурудзи проводять прямим комбайнуванням. Можна починати при вологості 22-23%, поступово опускаючись з вологою задля зменшення витрат на сушку зерна.